Mit olvasunk a nyáron?

Ha valaki nyáron szabadságot vesz ki, és elutazik, hogy kipihenje a munka fáradalmait, általában visz magával egy jó könyvet is, amivel kikapcsolódhat. Ennek ellenére a nyár korántsem a könyváruházak és a kiadók legnyereségesebb időszaka. Sárközy Bence, a Libri Kiadó vezetője a nyári könyvvásárlási és olvasási szokásokról mesélt.


„A legtöbb könyvet karácsonykor veszik az emberek, a forgalom egyharmada az utolsó vásárlási időszakban, november-december során zajlik. A nyár hagyományosan uborkaszezon: az emberek nem vásárolnak könyvet, kivéve, ha azok nyári olvasmányok” − mondta el a kiadóvezető.

Nyáron persze sokan csomagolnak könyvet is a bőröndjükbe, hogy a szabadság alatt legyen mit olvasniuk.

„Vagy vesznek valamit, vagy azt viszik magukkal, amit még előző karácsonyra ajándékba kaptak. Mindenképp meghatározó, hogy olyan könyveket keresnek, amikkel kikapcsolódhatnak a szabadságuk ideje alatt, akár elutaznak, akár nem. A könnyedebb olvasmányok ilyenkor látványosan előretörnek a sikerlistákon. A strandolvasmányok, akár férfi-, akár női könyvek, vagy a sportoló életrajzok jól fogynak, erre jó példa Kiss Gergő könyve, ami most jelent meg nálunk, kimondottan a vízilabda-Eb idejére időzítve.”

Bár a nyár folyamán elsősorban ezeknek a könyveknek van keletjük, a divatokhatások azért ilyenkor is érzékelhetők.

„Jó néhány évvel ezelőtt például a zöldségestől az ügyvédig mindenkinek Spiró György Fogsága volt a nyári olvasmánya, ami nem kifejezetten egy könnyű strandkönyv, de akkor éppen ez volt a menő. A divatok nyáron is ugyanúgy meghatározóak.”

Ami az év többi részét illeti, minden évszaknak megvan a maga specialitása. Míg a nyár a strandolvasmányoké, a tél pedig a karácsonyi ajándékozási láz jegyében telik, addig a tavasz a fontos könyves rendezvények időszaka. Áprilisban rendezik a Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivált, amit nem sokkal később az Ünnepi Könyvhét követ.

„Mindennek helye van az évben. Azt például biztosan lehet mondani, hogy albumot vagy képeskönyvet gyakorlatilag csak karácsonykor vesznek. A nyár pedig, ugyanúgy, mint minden, akcióérzékeny. Sok kiadó ilyenkor kedvezményt ad a könyveire, amivel élnek is a vásárlók, de ez nem különbözik attól, mint amikor megveszik az akciós matracot vagy strandlabdát: az ember megpróbálja beszerezni azt, amire a nyaraláskor szüksége van. És a magyar vásárló már évek óta nagyon árérzékeny.”

Minden nyárnak megvannak a maga slágerei. Idén a Librinél például a májusi megjelenés óta folyamatosan jól fogy Lovasi András életrajzi könyve, de sokat vesznek Szegedy-Maszák Marianne könyvfesztiválra megjelent könyvéből is, ami azt bizonyítja, hogy nyáron családregényt is szívesen olvasnak az emberek.

A kiadó kifejezetten nyári olvasmányokkal is készül, amelyek nemsokára megjelennek, és augusztusban már a boltokban lesznek.

„Egyik új megjelenésünk személyes kedvencem, A Rosie-projekt című ausztrál regény, amit mi Ésszerű szerelem alcímmel fogunk kihozni. Egy 40 országban megjelent, óriási bestsellerről van szó, ami amellett, hogy nagyon vicces, szépirodalmi igénnyel van megírva. Egy Asperger-szindrómás professzorról szól, aki, mivel nincsenek érzelmei, logikai alapokon próbálja értelmezni az emberi kapcsolatokat, és egy teszt segítségével szeretne feleséget találni. Ahol megjelent a kötet, ott felkerült a sikerlistákra: az a fajta irodalom, ami nagyon széles rétegeket tud megszólítani” – árulta el Sárközy Bence.

Megosztás a Google Pluson

0 megjegyzés: