Kiállítják az 1848-49-es szabolcsi zászlóalj eredeti lobogóját Nyíregyházán

Kiállítják az 1848-49-es szabadságharc szabolcsi honvéd zászlóaljának eredeti, féltve őrzött lobogóját március 15-én a nyíregyházi Jósa András Múzeumban, ahol egész napos ünnepi programmal emlékeznek az egykori alakulat hőseire.

Bene János, az intézmény igazgatója csütörtökön elmondta az MTI-nek: a zászló soha nem került az ellenség, vagy illetéktelenek kezére. A komáromi fegyverletételkor sem, ugyanis a hős szabolcsi honvédek levették a rúdjáról, összehajtogatták és egyik vezetőjük, a gávavencsellői születésű Rakovszky Sámuel ezredes hozta haza szülőföldjükre.

A zászló visszakerült Nyírbaktára, a mai Baktalórántháza elődtelepülésére, Dégenfeld Imrénéhez, a főispán feleségéhez, aki annak idején hímeztette. A lobogót, amelynek két szalagján "Szabolcs a hazáért!" és "Győzni, vagy meghalni" felírat olvasható, 1848. szeptember 10-én Nagykállóban, az akkori vármegye székhelyén szentelték fel, mielőtt a 48. szabolcsi honvédzászlóalj harcba indult.

A zászlót a szabadságharc után a nyírbaktai Dégenfeld-kastélyban elrejtve őrizték, majd átkerült megőrzésre a megyei levéltárba, onnan pedig jelenlegi helyére, a nyíregyházi Jósa András Múzeumba.

A zászlót, ahogy Bene János fogalmazott: a felbecsülhetetlen értékű lobogót, szombaton, a nemzeti ünnepnapon tekinthetik meg az érdeklődők a múzeumban. Az intézmény délelőtt 9 órától fogadja a látogatókat, akik ezúttal térítésmentesen léphetnek be. Az igazgató tájékoztatása szerint az egész napos program keretében Szabolcs a hazáért címmel kiállítást nyitnak. Továbbá két előadás hangzik el - 10 és 15 órától - az 1848-49-es szabadságharc legsikeresebb honvédalakulatának, a huszároknak a történetéről, illetve az akkori vármegye életéről, helyzetéről. Közben 13 órától a szabadságharc fizetőeszközeit is megismerhetik a látogatók.

Lesznek fegyverbemutatók is, ügyességi játékokkal, valamint megnyitják a híres pesti Pilvax Kávéház mását, ahol Kossuth-bankókért lehet vásárolni Kossuth-kiflit, forró teát és kávét. Kézműves bemutatókat ugyancsak tartanak a 16 órai zárásig, kokárdákat, nemzeti színű karkötőket és virágokat készíthetnek az érdeklődők, sőt a lúdtollas írást is kipróbálhatják.
Megosztás a Google Pluson

0 megjegyzés: