Budapest - A világ száz legveszélyeztetettebb műemlékét nyilvántartó listán szereplő épületek, örökségek csupán 40 százalékánál találnak megoldást az érték megóvására - mondta el az MTI-nek a World Monuments Fund (WMF) műemlékvédő szervezet európai vezetője pénteken Budapesten.
Bertrand du Vignaud az I. kerület önkormányzatának meghívására érkezett a fővárosba annak a fogadásnak a díszvendégeként, amelyet a Várkert Bazár "megmentőinek" tiszteletére rendeztek pénteken.
"A mi munkánk célja, hogy a világörökség részét képező műemlékek visszakerüljenek az őket megillető pozíciójukba, művészeti, gazdasági és turisztikai szempontból egyaránt" - hangsúlyozta az elnök.
Kiemelte, hogy a bazár felújítása azért számít sikertörténetnek, mert az, hogy az épület felkerült a listára, tőkét mobilizált és elhatározást szült, aminek következtében sikeres műemléki helyreállítás valósulhatott meg.
Bertrand du Vignaud kifejtette, hogy a WMF önálló civil szervezetként az UNESCO-val együttműködve olyan lobbitevékenységet végez, amely nem feltétlenül eredményezi egy-egy műemlék restaurálását, de hozzájárulhat egy másfajta hozzáállás vagy nézőpont kialakításához, ami megoldáshoz vezethet.
Elmondta, hogy a világ száz legveszélyeztetettebb műemlékét nyilvántartó listára a helyi civil szervezetek, egyesületek, illetve a városvezetés beterjesztésére, a WMF zsűrijének jóváhagyása mellett kerülnek fel műemlékek.
Felidézte, hogy a Várkert Bazárt Nagy Gábor Tamás, az I. kerület polgármestere terjesztette fel a listára a szervezet New York-i központjában 1998-ban. A benyújtott dokumentumok értékelése után a WMF is felismerte, hogy az elhanyagolt épület valóban veszélyeztetett állapotban van.
"Az elbírálás során a leggyakoribb kockázati tényezők között szerepel a háborús veszélyeztetettség vagy épp az, ha a túlzott mértékű hasznosítás következtében romlik a műemlék állapota. Ilyen például a velencei lagúnák helyzete is: az óriási méretű hajók beengedése következtében tönkremehet az örökség állaga, illetve a helyi műemlékek is sérülhetnek."
Bertrand du Vignaud elmondta, hogy egy felújítás során arra kell törekedni, hogy az örökség funkciója lehetőleg minél közelebb álljon az eredetihez, de legalábbis a hasznosítás során ne csökkenjen műemléki értéke.
Az elnök hangsúlyozta, hogy Budapest gyönyörű város, az itteni műemlékek és épületek csodálatosak, és reméli, hogy a megújult Várkert Bazár még nagyobb vonzerőt és még több látogatót biztosít majd az országnak és a fővárosnak egyaránt.
0 megjegyzés:
Megjegyzés küldése