A magyar kultúra napja a magyar nemzet testrészeinek közös ünnepe, olyan ünnep, amely nem zárja ki más kultúrák nagyságát sem - jelentette ki Soltész Miklós, az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) egyházi, nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkára csütörtökön a felvidéki Dunaszerdahelyen rendezett ünnepségen.
A dunaszerdahelyi megemlékezést idén is a Pázmáneum polgári társulás, a helyi városi művelődési központ és a Kortárs Magyar Galéria szervezte.
Soltész Miklós államtitkár beszédében a csallóközi város egyik híres szülöttét, Bihari János cigányprímást példaként említve kiemelte, hogy Dunaszerdahely jó példája a magyar kultúra sokszínűségének. A felvidéki város híres szülötteit sorolva hangoztatta: a kisebb-nagyobb felvidéki települések egész sora és a nemzet onnan származó nagyjai a példái annak, hogy a nemzet legnagyobb képviselőit nem egyszer kisebb települések adták és adhatják a jövőben is. "Ez bizonyítéka annak, hogy a felvidéki magyarságnak nemcsak múltja és jelene van, de jövője is lesz" - tette hozzá.
Megjegyezte: ugyanakkor az is a világ aktuális történéseinek egyik üzenete, hogy az együtt élő, sokszor azonos hittel élő nemzeteknek inkább azokat a dolgokat kell meglátniuk, amelyek egybekötik őket, nem pedig a vélt vagy valós sérelmekre összpontosítani.
A felvidéki magyarság kultúrája is a magyar kultúra része volt és marad - hangsúlyozta Karaffa Attila, a Pázmáneum társulás elnöke, aki fontosnak nevezte a kultúra megtartó erejét, valamint az anyanyelven történő oktatást.
Forrás: MTI
0 megjegyzés:
Megjegyzés küldése