Elkészült a tavaly nyáron súlyos tűzkárt szenvedett Andrássy út 83-85. szám alatt álló palota védőteteje, amely arra hivatott, hogy megvédje az épületet a további állagromlástól - közölte Sághi Attila, a Forster Gyula Nemzeti Örökségvédelmi és Vagyongazdálkodási Központ elnöke a szerkezet átadása alkalmából tartott helyszíni sajtótájékoztatón.
"Amit itt felépítettünk, az egy esernyő a házon, és a terveink szerint maximum három évig marad fenn. Később lebontásra kerül, hogy más világörökségi helyszínen is lehessen hasznosítani" - emlékeztetett az elnök.
Puskás Imre, a nemzeti kulturális örökség védelméért felelős helyettes államtitkár hangsúlyozta: a Forster Központ három hónap alatt építette meg a védőszerkezetet, saját világörökségi forrásából finanszírozva a munka 100 millió forintos költségét.
Hassay Zsófia, a VI. kerület polgármestere példás együttműködésnek nevezte a ház megmentésére kialakult összefogást a Forster Központ, az állam és a kerület között. Elmondta, hogy a tavalyi év során az önkormányzat csaknem 300 millió forintot fordított a palota külső és belső életveszély-elhárítási munkáinak elvégzésére, valamint lakhatási támogatásra az otthonukat ideiglenesen elhagyni kényszerülő lakók számára.
Hangsúlyozta: a következő feladat a közművek visszakapcsolása lesz, de ehhez még teljesíteni kell a szolgáltatók feltételeit.
A 3000 négyzetméteres acél védőszerkezet építését a veszélyelhárítás és a kármentesítés után kezdte meg a Forster Központ november 25-én. A védőtető egy állványszerkezeti elemre erősített trapézlemezfedés. Maga a szerkezet egy méter hosszú és 48 milliméter átmérőjű acél csővázakból áll, amelyeket egymástól legfeljebb két méter távolságra, a III. emeleti falakhoz rögzítettek. A csővázakat a tetejükön, vízszintes irányban acélszelemenekkel fogták össze, ehhez rögzítették a trapézlemezfedést. A közbenső falakra került még az a fa segédszerkezet, amely elvezeti a tetőn összegyűlt csapadékvizet. Ez egy, az épület közbenső főfalai mentén végigfutó, vályú alakú, műanyag lemezzel kibélelt, szigetelt szerkezet.
Sághi Attila hozzátette: hogy a jövőben hasonló eset ne fordulhasson elő, Budapest világörökségi helyszínei közül elsőként az Andrássy úti "magterületen" elkészül a Forster Központ "veszélytérképe", amelynek célja, hogy felhívja a figyelmet a sürgős beavatkozást igénylő, súlyos állapotban lévő épületekre.
A központ szervezetében működő Budapest Világörökség Gondnokság kidolgozta a veszélytérkép elkészítéséhez szükséges felmérés módszertanát, amelynek segítségével a helyszíni bejárást végzők vizsgálják az épületek műszaki és használati állapotát, valamint tulajdonviszonyát. Az összegzés objektív képet ad majd a házak állapotáról, veszélyeztetettségi fokáról.
A központ előzetes szondázó felmérése szerint a világörökségi területen súlyosan veszélyeztetett az Andrássy út 25., 47., 56., 83-85., 88-90., 91., 92-94. szám alatti épület, továbbá az Aradi utca 41., a Benczúr utca 6., a Rózsa utca 64., és a Szív utca 18. is.
Sághi Attila kiemelte: a helyszíni bejárásokon a Forster Központ munkatársaiból, az önkormányzat képviselőiből, valamint városvédő civil szervezetek tagjaiból álló csapatok vesznek részt. A központ a kiszűrt ingatlanok esetében egyeztet az önkormányzattal, és szakmai tanácskozásokkal, a lehetőségek bemutatásával igyekszik segíteni a tulajdonosokat, lakóközösségeket, fejlesztőket a felújítással kapcsolatos lehetőségek feltárásában.
Forrás: MTI
0 megjegyzés:
Megjegyzés küldése