Több mint 40 milliárd forint kastélyok fejlesztésére

A Nemzeti Kastélyprogram keretében több mint 40 milliárd forintot fordít a kormány 35 magyar kastély megőrzésére - mondta a Miniszterelnökség örökségvédelemért felelős helyettes államtitkára kedden Ozorán, a dunántúli kastélyok fejlesztéséről tartott társadalmi egyeztetésen.


A Pipo-várban rendezett konzultáción Puskás Imre hozzátette: a kastélyok megújításának fontos szempontja, hogy olyan tartalmakkal töltsék meg a fejlesztéseket, amelyek önfenntartóvá teszik az épületeket. A fejlesztési projektek úgy lehetnek sikeresek, ha a kastélyokat övező térség is tud kínálni programokat a látogatóknak – jegyezte meg. Példaként említette az ozorai várat érintően a Tolna megyei önkormányzatnak a Sió turisztikai fejlesztését célzó terveit.

Sághi Attila, a Forster Központ elnöke emlékeztetett: a Nemzeti Kastélyprogram keretében a 2014 és 2020 közötti pályázati időszakban 33 milliárd forint európai uniós és tízmilliárd forint hazai költségvetési forrásból országszerte 35 kastélyt fejlesztenek, közöttük 19 műemlék-együttes a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt.-től kerül a Forster Központ kezelésébe. 

Sághi Attila szólt arról, hogy 35 helyszín projektjeit másfél év alatt készíti elő a központ. "Nem hagyományos befektetői szemlélettel nézünk a fejlesztésekre, de az igény az, hogy ne kelljen néhány év alatt veszteség formájában visszafizetni az európai uniós támogatást" - mondta.

Nagy Andrea, a központ pályázati főosztályvezetője többek közt arról beszélt, hogy a 2007 és 2013 közötti időszak projektjei közül 2015 végéig az ozorai Pipo-várban, Somogyváron, Edelényben és Majkon is lezárulnak a turisztikai beruházások.

A három ütemben megvalósuló kastélyprogram egyes projektjeire legfeljebb másfél milliárd forintot lehet fordítani, elvárás ugyanakkor a látogatottság és a bevételek növelése, utóbbit szálláshelyek, vendéglátóhelyek kialakításával lehet elérni. Egy kastély felújításának átlagos kivitelezési ideje 18 hónap lesz – mondta. 

A konzultációsorozat hatodik állomására hívott, érintett települések vezetői beszámoltak a műemlékekhez kapcsolódó turisztikai elképzeléseikről.

Fentős Zoltán, Somogysárd független polgármestere szerint a híres somogysárdi ménesnek egykor otthont adó Somssich-kastélyt mindenképpen a lovas sportra, lovas turizmusra lehetne hasznosítani. Dégen szintén lovas turisztikai jövőt képzelnek el a Festetics-kastély fejlesztéséhez kapcsolódva – mondta Gárdonyi Sándorné polgármester, Ozorán pedig a Sión tervbe vett vízi turizmus mellett kerékpáros idegenforgalom fellendülésében is bíznak.

Béndek József, a Fejér megyei Soponya független polgármestere azt kérte, hogy a 6 ezer négyzetméteres, soponya-nagylángi Zichy-kastély a vagyon megőrzése érdekében minél előbb kerüljön a Forster Központ kezelésébe; a veszteségek között említette, hogy a klasszicista műemlék udvarán állt díszkutat például elbontották és elvitték. A kastély eltűnt darabjait még most is össze lehet gyűjteni – mondta a település vezetője.

Forrás: MTI 
Megosztás a Google Pluson

0 megjegyzés: