Kínaiak adták a Christie's első féléves bevételének negyedét

Kína fontos tényező lett a világ műkincspiacán: erre utal az is, hogy a Christie's aukciósház idei rekordösszegű első félévi bevételének egynegyedét tették ki kínai vásárlások.


A Christie's árverési ház több mint 12 százalékos emelkedéssel 4,6 milliárd dolláros forgalmat bonyolított az elmúlt fél évben. Az ázsiai vásárlók a profit csaknem egyharmadát hozták az aukciósháznak, Kína szárazföldi részéhez, Hongkonghoz és Tajvanhoz a bevétel 24 százaléka köthető.

A cég jelentésében úgy fogalmaz: kimutathatóan élénkül az érdeklődés Kína részéről az árverések iránt, és a kínaiak nem is feltétlenül csak a helyi árveréseken vásárolnak, európai, amerikai aukciókat is előszeretettel látogatnak. Az is jellemző, hogy a kínai vásárlók nemcsak a kínai, hanem a nyugati műkincsek iránt is érdeklődnek, leginkább a világháború utáni, modern munkák iránt. 

Kínai jelenlétének megszilárdítására a Christie's októberben Sanghajban is nyit irodát, már meglévő pekingi és hongkongi képviseletei mellett.

A Christie's fő nemzetközi riválisa, a több mint 250 éves múltra visszatekintő Sotheby's szintén rekordot jelentett a térségben az első félévre. Éves bázison ázsiai eladásai - melyeket Kína vezetett - 47 százalékkal, 438 millió dollárra nőttek, az első hat hónap során három darab, 13 millió dollárnál is drágább tárgyat árvereztek el. Az aukciósház több mint 20 korábbi rekordját is megdöntötte az ázsiai piacon, és a világszerte értékesített tíz legdrágább tárgyból hatot a térségben adott el. Ezek között volt egy 500 éves csirkés porceláncsésze, melyet 36 millió dollárért vásároltak meg. 

Bár pontos adatokat a kínai piacról a Sotheby's csak későbbre ígér, közleményében a cég úgy fogalmaz: a kelet-ázsiai ország kiemelt célpontnak számít a jövőben is, mivel a legnagyobb potenciált jelenti a piacon.

Megosztás a Google Pluson

0 megjegyzés: