Hét előadást, közte öt Vitéz László-történetet ismerhet meg a közönség a Budapest Bábszínházban keddtől péntekig tartó VI. BÁBU Fesztiválon, amelynek középpontjában a vásári bábjáték áll.
A Budapest Bábszínház bábfesztiváljának célja hatodik éve változatlan: izgalmas, új utakat kereső társulatok gyerekeknek, ifjúsági közönségnek vagy felnőtteknek készült kamara-bábelőadásainak bemutatása a fővárosban.
A rendezvény első alkalommal kap tematikus fókuszt, amelyben a talán legismertebb magyar hős, a piros sapkájáról és furfangos észjárásáról felismerhető Vitéz László áll - olvasható a színház MTI-hez eljuttatott közleményében.
Mint írják, idén ünnepeljük Kemény Henrik születésének 90. évfordulóját, így rá emlékezve a fesztivál négy napja alatt ötször hangzik el a jól ismert köszöntés: Szervusztok, Pajtikák! Öt Vitéz László-történetet és öt Vitéz László-játékost ismerhet meg a közönség.
Látható lesz a Kemény Henrik-díjjal frissen kitüntetett Pályi János, valamint Gyurkó Henrik, akinek elsőként engedélyezte Kemény Henrik, hogy Vitéz László-darabot játszhasson. A művész utolsó alkalommal adja elő a produkciót.
A legfiatalabb nemzedéket Takács Dániel és Fabók Mariann képviseli, de a fesztiválon debütál Vitéz László-játékosként a Budapest Bábszínház művésze, Tatai Zsolt is.
A fesztiválon látható lesz a kaposvári BábSzínTér, a budapesti CsirIbi Bábszínpad, a szombathelyi Mesebolt Bábszínház, a zsámbéki Fabók Mancsi Bábszínháza és a budapesti Bábrándozók Társulat előadása.
Rajtuk kívül a fesztivál közönsége láthatja Écsi Gyöngyit is, aki Az élet és a halál vize című palóc népmesét adja elő: a gömöri Árgyélus Színház produkciójában ötvöződik a bábjátékos, népdalénekes, mesemondó szerep.
A fesztivál legtöbb produkciója a Játszó-tér elnevezésű helyszínen lesz látható. A színházteremben a kecskeméti Ciróka Bábszínház Vidovszky György rendezte produkcióját, a Hamupipőkét tekinthetik meg az érdeklődők.
Szintén újdonság, hogy a fesztivál keretében minikonferenciát és könyvbemutatót is rendez a színház. Láposi Terka, a téma legavatottabb hazai ismerője, a Korngut-Kemény Alapítvány elnöke Kemény Henrikről; Ács Norbert, a Budapest Bábszínház művésze, a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatója pedig a vásári bábjátékban szereplő női karakterekről fog előadást tartani. Emellett a fesztiválon mutatják be a Vaskakas Bábszínház dráMAI mesék sorozatának legújabb kötetét, A halhatatlan Vitéz László című művet.
Az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet (OSZMI) MTI-hez eljuttatott közleménye szerint szintén a bábfesztivál kísérőrendezvényeként mutatják be Lőrinc László kötetét is az OSZMI körtermében péntek délután. A Blattner - Egy bábos életútja című kötet bemutatóján a szerzővel Nánay István színikritikus beszélget.
A könyvbemutatóhoz kapcsolódóan kamara-kiállítás is nyílik az OSZMI körtermében az Arc-en-Ciel Színházról és Blattner Géza bábművész pályájáról. Bemutatják a Bábtárban található legértékesebb archív filmanyagokat, kéziratokat, terveket és fényképeket - köztük André Kertész üvegdia sorozatát -, valamint Blattner Géza speciális billentyűs marionettjének rekonstrukcióját is. A kamara-kiállítás március 23-tól április 30-ig látogatható az intézet szolgáltatási idejében.
Forrás: MTI
0 megjegyzés:
Megjegyzés küldése