Boldogasszony-kapolna az Uz-volgyeben

Dicsértessék a Jézus Krisztus! Békesség Istentől! Isten áldja!

A Csíki-havasokban, az Úz-folyó felső folyása mentén a 19. század második felétől Csinód, Egerszék és Lesőd néven egy csángó-magyar tanyavilág alakult ki. Jelenleg a havason 324-en élnek. Ez a száz családot számláló római katolikus közösség megélhetési viszonyok tekintetében talán Székelyföld leghátrányosabb helyzetben lévő magyar néprajzi csoportja. Mégis itt jelelnleg is többen születnek, mint ahányan örökre távoznak az élők sorából. Ez példaértékű kell legyen az egész magyarság számára!

A 2014. június 24-én történt balesetem után a jó Isten és Mária kegyelmének, a sok felém áramló szeretetnek meg az értem mondott imáknak köszönhetően viszonylag rövid idő alatt visszanyertem az emlékezetemet, és fizikailag is teljesen rendbe jöttem. Tavaly Nagyboldogasszony napján feleségemmel együtt megfogadtuk, hogy az 5 hektáros kertünk délkeleti sarkába egy ökumenikus kápolnát emelünk. Ez a kápolna fenyőfa rönkökből lesz építve és élő teteje lesz, azaz a födémje be lesz gyepesítve. Az 5 m átmérőjű kápolna tervezője és építésének irányítója Bara Gergely rönkház építő szakember, szentélyének berendezője Hajas László székelyudvarhelyi fafaragó művész.

A kör alakú kápolna  8 hatalmas, 60-70 cm átmérőjű, függőlegesen felállított rönk köré lesz építve. A rönkök közét mintegy ezer darab 35 cm hosszú, kéregtelenített gömbfából rakjuk ki. A fákat agyag fogja össze. Az épület alját agyaggal döngöljük, amire az Úzból összegyűjtött lapos kövek kerülnek. Lesz benne egy 77 cm magas Mária-szobor, amely a Szűzanyát áldott állapotban, mosolygó arccal fogja ábrázolni. A kápolnában helyet kapnak a magyar protestáns történelmi egyházak jelképei is. 

A kápolna ökumenikus jellege azt hiredeti, hogy a magyarság esetében a vallásfelekezeti sokszínűség ne gyengítsen, hanem erősítsen bennünket. Máriát minden magyar magáénak érezheti, hiszen Szent István felájánlása óta az ő oltalma alatt áll Magyarország. Mária áldott állapotban való megjelenítésének fő üzenete, hogy a  MAGYAR ANYÁK méhében van a nemzet jövője. Ha mosollyal az arcukon vállalják a második, harmadik és többedik gyermeket, akkor megállítható a rohamos népességfogyás, sőt gyarapodó nemzetté válhatunk. Azzá kell válnunk!

Csinód példa arra, hogy nehéz körülmények között is képes egy közösség a gyarapodásra. Ha ez működik kicsiben, akkor nemzeti szinten is működnie kell, amennyiben képesek vagyunk hinni benne. Mi hiszünk ebben és bízunk abban, hogy egyre többen lesznek akik hittel és cselekedettel bizonyítani fogják, hogy a Kárpát-hazában van magyar jövendő.

A kápolna felszentelését 2015. augusztus 29-ére (szombat) tervezzük. Szentbeszédet mond Böjte Csaba testvér, a kápolnát a rmai katolikus szertartás után megáldja Szövérffi István református lelkész és Fekete Levente unitárius lelkész. Az avató ünnepségre meg kívánjuk hívni azt a többszáz embert, akik a tavalyi válságos helyzetünkben mellénk álltak, segítettek, imádkoztak értünk, mindazokat, akik segítségünkre vannak és lesznek a kápolna építésében, és természetesen a tanyavilág népét. 
Az építkezés május közepén kezdődik. Mi önerőből a faanyag beszerzését tudjuk vállalni. Többen jelentkeztek hétvégi kalákára. A kegyszoborra, oltárra és egyéb berendezési tárgyakra, a nyílászárókra, a tető vízhatlan szigetlésére még nincs meg a keret.

Ezért segítséget kérünk mindazoktól, akiknek lehetőségük van rá, hogy járuljanak hozzá a kápolna kivitelezéséhez! A támogatók neve megörítésre kerül a kápolna belső falfelületén, a bejárattól jobbra, a rönkkorongokon.

Ha segítséget kapunk, akkor sikerül az idei felszentelés. Amennyiben teljesen önerőből kell megépítsük, akkor a felszentelésre csak 1-2 év múlva kerülhet sor. Jó volna, ha idén be tudnánk fejezni a kápolnát, hiszen éppen most félezer éves a Csíksomlyói Madonna.

A kápolna célja:

A tervezett Boldogasszony (Mária szíve) kápolnát nemcsak a villámcsapás utáni felépülésem okán megfogalmazódott hálaérzetből akarjuk megépíteni, hanem közösségi jövőépítő szándékkal is. Ide jöhet bárki imádkozni, hálát adni, megnyugodni, feltöltődni, gyógyulni. A Mária-út mentén fekvő kertünkben eddig is sok ember érezte jól magát, sikerült feltöltődnie, s közelebb kerülnie Istenhez. Éppen ezért a kertünket tájrendező szakember segítségével a SZERETET ÉS MEGBOCSÁJTÁS KERTJÉVÉ kívánjuk alakítani. Ebben segítségünkre lesz Herczeg Ágnes budapesti tájépítő mérnök, az Ars Topia Alapítvány vezetője. Ebben a kertben már történtek csodák és hiszünk abban, hogy aki majd a jövőben ide elzarándokol, meg fog erősödni a hitében és a magyarságában. Azt is tudjuk, hogy mennyire fontos az életünkben a megbocsájtás, amire sokaknak szükségük van. Itt elengedheti bárki a negatív érzéseit és helyet adhat szívében a szeretetnek.  Abban is hiszünk, hogy az itt tartandó miséknek, istentiszteleteknek, egyéni és közösségi imádkozásoknak, beszélgetéseknek, együttléteknek köszönhetően a magyarság lélekszámában is gyarapodni fog.

Szeretettel és köszönettel: Sepsiszéki Nagy Balázs
Csinód, 2015. február

Képek a tájról: www.uzvolgye.info 
Támogatási szándék bejelentése: bioversum@gmail.com  címen vagy a
Megosztás a Google Pluson

0 megjegyzés: