Japán művészek fotói mutatják be a Tóhoku vidék természeti és szellemi örökségét egy pénteken nyíló kiállításon Győrben, a Magyar Ispitában – tájékoztatta az MTI-t a Rómer Flóris Művészeti és Történeti Múzeum kommunikációs munkatársa.
Méhes Zsuzsanna elmondta, hogy a világ számos országát megjárt kiállításon a japán szigetvilág főszigetének, Honsúnak az északkeleti részén fekvő, hat prefektúrát - Aomori, Ivate, Akita, Mijagi, Jamagata, Fukusima - felölelő régiót mutatják be.
A hónap végéig látogatható tárlaton kilenc fotóművész és egy alkotócsoport művei szerepelnek.
A válogatásból az érdeklődők megismerhetik az 1950-es, 1960-as évek agrárfalvait, a vidék népszokásait és rituális fesztiváljait. A fotók között szerepelnek a személyes élettörténeteket a szülőfölddel párosító alkotások, valamint a Szendai kollekció egyes darabjai. Ezeken a képeken mintegy fél évszázadon keresztül mutatják be az ott élők mindennapjait, szokásait – részletezte Méhes Zsuzsanna.
Tóhoku tengerrel, hegyekkel, folyókkal valamint erdőkkel körülölelt gazdag természeti táj, bár éghajlata kissé fagyos. A Dzsómon-kor sajátos zsinórmintás agyagedényeiről ismert kultúrájának bölcsője.
2011. március 11-én a Richter-skála szerinti kilences erősségű földrengés rázta meg a térséget. Az áldozatok számáról, valamint a fukusimai atomerőmű katasztrófájáról beszámoló híradások révén a vidék városainak neve ismert lett, de a táj, annak történelme, lakóinak sajátos életmódja rejtve maradt.
A Tóhoku lencsevégről című kiállítás a Japán Alapítvány jóvoltából valósul meg. A megnyitón köszöntőt mond az alapítvány budapesti irodájának vezetője, Iwanaga Emi, valamint a tárlatnak helyet adó múzeum vezetője, Grászli Bernadett.
Forrás: MTI
0 megjegyzés:
Megjegyzés küldése