Várdai István csellista lett a pécsi Kodály Központ új rezidens művésze - közölte a Zsolnay Örökségkezelő Nonprofit Kft. (ZSÖK) ügyvezetője csütörtökön a baranyai megyeszékhelyen tartott sajtótájékoztatón.
Márta István felidézte: a ZSÖK 2013-ban indított rezidens programot, hogy fellépési lehetőséget adjon a művészeknek, és erőforrásait felhasználva támogassa őket. A rezidensek cserébe egyfajta kulturális nagykövetként részt vesznek a Zsolnay-negyed és a Kodály Központ nemzetközi, illetve hazai népszerűsítésében.
Hangsúlyozta, hogy Várdai István neve jelzi azt a színvonalat, amelyet a Kodály Központ képvisel. Hozzátette, a művész pécsi programját, a vele való együttműködés részleteit a közeljövőben dolgozzák ki.
Várdai István örömét fejezte ki, hogy részt vehet az általa világszínvonalúnak tartott Kodály Központ munkájában, és jövő nyáron Kodály-műveket tartalmazó hangfelvételt szeretne készíteni Pécsett.
A 30 éves, pécsi születésű Várdai István a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen Mező László, a bécsi Zeneakadémián Reinhard Latzko tanítványa volt, majd 2010 őszétől Németországban, a Kronberg Akadémián Frans Helmerson növendékeként folytatta tanulmányait, 2013-tól pedig a világhírű intézmény oktatójaként is tevékenykedik.
Várdai István több nemzetközi versenyen kapott kimagasló elismerést: 2008-ban első díjat nyert a 63. Genfi Nemzetközi Zenei Versenyen, valamint övé lett a közönségdíj, a Coup de Coeur Breguet-díj és a Pierre Fournier-díj is. Moszkvában 2007-ben harmadik díjat nyert a XIII. Nemzetközi Csajkovszkij Versenyen, 2006-ban Berlinben az Emanuel Feuermann Gordonkaversenyen a Kronberg Akadémia különdíját kapta, illetve első helyezést ért el az Ausztriában rendezett XIII. Nemzetközi Brahms Versenyen.
Az egy 1720-ban készült Montagnana mesterhangszeren játszó, 2009-ben Junior Prima Díjjal kitüntetett művész páratlan módon háromszor nyerte meg a Popper Dávid Nemzetközi Zenei Versenyt, s 2014-ben első lett Münchenben, az ARD Nemzetközi Csellóversenyén.
Várdai István a világ számos pontján olyan nagy hírű karmesterekkel és zenekarokkal játszott együtt, mint Fischer Ádám, Kocsis Zoltán, Howard Griffiths, Simon Gaudenz, Gilbert Varga, a Szentpétervári Szimfonikus Zenekar, a Genfi Kamarazenekar, a Marinsky Színház Zenekara, a Liszt Ferenc Kamarazenekar, a Bajor Rádió Szimfonikus Zenekara, a Suisse Romande Zenekar.
Fellépett a Santanderi Fesztiválon, a svájci Bellerive és Verbier fesztiválokon, a Schleswig Holsteini Fesztiválon, a Schwetzingeni Fesztiválon, a Budapesti Tavaszi Fesztiválon, a szentpétervári Gergiev Fesztiválon, a spanyolországi Pablo Casals Fesztiválon és a Francia Rádió Fesztiválján Montpellier-ben. 2010-ben debütált többek között a bécsi Konzerthausban és a New York-i Carnegie Hallban.
A ZSÖK első rezidens művésze Baráti Kristóf hegedűművész volt. A moszkvai Paganini verseny 2010-es győztese az elmúlt két évben többször is koncertet adott a Zsolnay-negyedben és a Kodály Központban, illetve a ZSÖK rendezvényein, s zenei fellépései mellett fotóiból nyílt kiállítás.
Baráti Kristóf a sajtótájékoztatón lejátszott videóüzenetében üdvözölte Várdai Istvánt, és elmondta, hogy Pécs a zenei otthonává vált, és példaértékűnek tartja a ZSÖK, valamint a Kodály Központ dolgozóinak munkáját, amellyel lehetővé tették zenei munkásságának bemutatását.
Forrás: MTI
0 megjegyzés:
Megjegyzés küldése